Nov 14, 2018  
2018-2019 Undergraduate Catalog 
    
2018-2019 Undergraduate Catalog

University Administration and Staff



Executive Leadership Team

L. Randolph Lowry, President
W. Craig Bledsoe, Provost
Susan Galbreath, Senior Vice President, Strategy
Mike Green, Senior Vice President and Chief Information Officer
John Lowry, Senior Vice President, Advancement
Scott McDowell, Senior Vice President for Student Life
Matt Paden, Chief of Staff
Danny H. Taylor, Senior Vice President, Finance and Administration
David Wilson, General Counsel

Senior Leadership Team

L. Randolph Lowry, PresidentCraig Bledsoe, Provost
Dave Bruno, Vice President, Marketing
Phil Ellenburg, Vice President, Alumni Relations
Susan Galbreath, Senior Vice President, Strategy
Mike Green, Vice President and Chief Information Officer
Walt Leaver, Vice President, University Relations
Byron Lewis, Vice President, Enrollment Management
John Lowry, Vice President, Advancement
Jim Thomas, Interim Senior Vice President, Student Life
Scott Sager, Vice President, Church Relations
Danny Taylor, Senior Vice President, Finance & Administration, Chief Financial Officer
Michael Winegeart, Vice President, Corporate Relations
Greg Glenn, Head of School, Lipscomb Academy
Philip Hutcheson, Director of Athletics
Matt Paden, Chief of Staff
William Turner, Distinguished Professor and Special Counsel to the President, Diversity & Inclusion
David Wilson, General Counsel

Academic Leadership Team

Office of the Provost:

W. Craig Bledsoe, Provost
Randy Bouldin, Vice Provost, Academic Affairs
Elaine Griffin, Vice Provost, Accreditation & Institutional Effectiveness
Carol Lusk, Director for Academic Finance
Brian Mast, Associate Provost, Academic Support Services
Steve Prewitt, Associate Provost, Student Academic Support
Catherine Terry, Associate Provost, Institutional Effectiveness
Teresa Williams, Registrar

College Deans:

Leonard Allen, Dean, College of Bible and Ministry
Deborah Boyd, Dean, College of Education
Norma Burgess, Dean, College of Liberal Arts and Sciences
Roger Davis, Dean, College of Pharmacy and Health Sciences
Ray Eldridge, Dean, College of Business
Mike Fernandez, Dean, George Shinn College of Entertainment and the Arts 
Steve Joiner, Dean, College of Leadership and Public Service
Fortune Mhlanga, Dean, College of Computing and Technology
Nina Morel, Dean, College of Professional Studies
TBD, Dean, Raymond B. Jones College of Engineering
Sandra Parham, Dean, Beaman Library

Academic Curriculum Team

Randy Bouldin, Chair, Vice Provost, Academic Affairs 
Leonard Allen, College of Bible and Ministry
Beki Baker, George Shinn College of Entertainment and the Arts
Reggie Blair, Admissions
Andy Borchers, College of Business
Elaine Griffin, Accreditation & Institutional Effectiveness
Fort Gwinn, Raymond B. Jones College of Engineering 
Trace Hebert, College of Education
Elizabeth Heffington, Beaman Library
Brian Mast, Academic Support Services
Florah Mhlanga, College of Liberal Arts and Sciences
Hope Nordstrom, College of Professional Studies
Michelle Steele, College of Leadership and Public Service
Catherine Terry, College of Pharmacy and Health Sciences 
Dwain Towell, College of Computing and Technology
Stacia Watkins, General Education
Teresa Williams, Registrar

Academic Success Center

Brian Mast, Associate Provost, Academic Support Services
Todd Beard, Director, English for Academic Purposes
Andrea Davis, Coordinator
Matt Forsthoff, Cohort Coach
Gary Hall, Math Lab Coordinator
Cathy Lincoln, Testing Coordinator for ACCESS
Melissa Lowry, Cohort Coach
Cori Mathis, Writing Studio Assistant Coordinator
Rob Mossack, Director, Academic Advising & Support Services/Advisor for Undecided Students
Kaitlin Shetler, Director, ACCESS and Testing Services
Stacia Watkins, Writing Studio Coordinator

Academic Support Staff


Stacey Beyer, Physician Assistant Studies
Kathy Bickel, College of Bible and Ministry
Laura Borgmann, College of Computing and Technology
Kelly Bridges, College of Education
Lorie Browning, College of Pharmacy & Health Sciences
Urszula Collier, Psychology and Family Therapy
Sonya Colvert, College of Business
Shawna Denny, College of Computing and Technology
TBD, Raymond B. Jones College of Engineering
Jenifer Evans, College of Education
Vicki Gaw, Social Work and Sociology
Erin Gupton, Bible and Missions
TBD, Global Learning
Jonathan Harrison, College of Education
Whitney Hickerson, George Shinn College of Entertainment and the Arts
Jennifer Holliday, Nutrition
Janet Hudson, Health Professions
Mia Jaye Jackson, School of Art and Design
TBD, College of Business
April Jarnagin, College of Professional Studies
Madeline Jewell, Honors College
Jennie Johnson, History, Politics and Philosophy Department
Cathy Lincoln, ACCESS and Testing Services 
Beth Mangrum, College of Business
Lori Martin, College of Liberal Arts and Sciences
Alacia McCadams, Chemistry Department
Kellye McCool, College of Bible and Ministry
Melinda McCormac, School of Nursing
Rosemary McPherson, Sustainable Practice
Katlyn Nowers, College of Bible and Ministry
John Moss, Physics Labs
Amy Owen, College of Pharmacy
Sheryl Palmer, Marriage and Family Therapy
Danna Perry, College of Liberal Arts and Sciences
Kelly Pettit, Communication and Journalism Department
Linda Price, Kinesiology & Nutrition Department
Pat Roberts, Biology Department
Ginger Saunders, College of Pharmacy
Marilyn Smith, Music Department
Nancy Stephen, Physician Assistant Studies
Kenna Tomberlin, English and Modern Languages Department
Jenna Vance, Psychology and Counseling
Mike Vantrease, Chemistry Labs
Laura Weller, College of Education
Julie Woodroof, College of Bible and Ministry
Kymberly Yates, Theatre

Admissions

Byron Lewis, Vice President for Enrollment Management

Undergraduate Admission:

Johnathan Akin, Assistant VP of Undergraduate Admissions
Reggie Blair, Sr. Director of Admissions
Lauren Saunders, Director of Admissions
Maddie Alden, Guest Relations Assistant
Dana Anderson, Director of Campus Visits
Meredith Morgan, Admissions Operations Coordinator
Aaron Burtch, Associate Director of Recruiting for Transfers 
Conner Crocker, Admissions Counselor
Delaney Carlstedt, Admissions Counselor
Sarah Messer, Admissions Counselor
Evan Kersten, Admissions Counselor for Transfers
Ben Fennell, Enrollment Process Coordinator
Marsha Gallaher, Enrollment Records Specialist
Nicole Hamilton, Associate Director of Admissions
Laurie Howard, Senior Enrollment Records Specialist
Lori Ligon, Admissions Outreach Coordinator
Karla MacIntyre, Admissions Counselor
Vanessa Medina, Admissions Counselor for Transfers
Nancy Murphy, Enrollment Records Manager
Landon Parrish, Senior Admissions Counselor
Hannah Passamonte, International Admissions Counselor
Matthew Samek, Admissions Counselor
Rachel Stowe, Assistant Director of International Student Recruitment
Clint Williams, Director of Admissions Systems
Molly Spitznagle, Admissions Counselor
Jennifer Zepparelli, International Admissions Counselor/Office Manager

Graduate Admissions:

Jason Hamilton, Assistant VP of Graduate, Online and Corporate Recruiting
Karen Risley, Director of Graduate Admissions, College of Business
Kristin Blankenship, Director of Graduate Admissions, College of Education
Kathi Johnson, Director of Graduate Admissions, College of Liberal Arts & Sciences
Amy Goode, Director of Graduate Admissions, College of Leadership & Public Service
Laura Ward, Director of Graduate Admissions, College of Pharmacy & Health Sciences
Kelley Graham, Director of Graduate Admissions Systems
Emily Tjahjono, Enrollment Specialist
Jason Ziegler, Assistant Director, Graduate Business
Charlene Ursell, Assistant Director, Graduate Business
Brett Ramsey, Associate Director, Graduate Computing & Technology
Stefen Jordan, Admissions Counselor
Caitlin Mullins, Admissions Counselor
Wendy Archer, Enrollment Specialist
Catherine Holliday, Admissions Recruiter
Michaela Gregory, Enrollment Specialist
James Bush, Associate Director, PACE Online
Barbara Lance, Enrollment Specialist
JD Atkinson, Associate Director, College of Pharmacy
Shelby Lankford, Admissions Recruiter
Samantha Steineman, Enrollment Specialist

Alumni Relations

Phil Ellenburg, Vice President, Alumni Relations
Garner Goode, Alumni Associates Officer
Amy Hamar, Director, Senior Alumni Programs and Lifelong Learning
Rhonda Minton, Director, Alumni Programs
Laura Sears, Emerging Associates Officer
Laura Tywater, Program Coordinator, Lifelong Learning

Athletics

Philip Hutcheson, Director of Athletics
Phillip Beeman, Coordinator of Athletic Business Services
Frank Bennett, Associate Athletic Director
William Bush, Video Production Coordinator
Kirk Downs, Assistant Director of Communications and Operations
Logan Butts, Communications Assistant
Sherie Eubanks, Compliance/Academics Assistant
John Ezell, Associate Director for Compliance and Budgets
Linda Garner, Associate Director for Academics and Senior Women’s Administrator
Kent Johnson, Faculty Athletics Representative
TBD, Athletics Communication Manager
Chris Klotz, Director of Spiritual Formation
Andy Lane, Associate Director for Development
Rhonda Lehmer, Administrative Assistant
Kim Austin, Basketball Office Support Assistant
Shelby McCreary, Administrative Assistant
Grace Ann Miller, Director of Academic Services
Paul Nance, Director of Creative Services
Shannon O’Brien, Director of Spiritual Formation for Women
Colby Ralls, Manager of Athletic Grounds
Alex Ross, Assistant Director of Operations
Bryan Ryman, Director of Operations
Lint Smith, Athletic Facilities
Anthony Strode, Assistant Cheerleading Coach

Athletic Coaches

Baseball:
Jeff Forehand, Head Coach
James Ogden, Assistant
Brad Coon, Assistant
Ryan Price, Volunteer Assistant
Brian Ryman, Director of Baseball Operations

Basketball (Men’s):
Casey Alexander, Head Coach
Roger Idstrom, Associate Head Coach
Stephen Drabyn, Assistant
Sean Rutigliano, Assistant
Adam Notteboom, Director of Operations

Basketball (Women’s):
Greg Brown, Head Coach
Clay Crothers, Assistant
Kelsey Gregory, Director of Operations
Aaron Holland, Assistant
Hannah Phillips, Assistant

Cross Country and Track and Field (Men’s and Women’s):  
Bill Taylor, Head Coach
Marcus Evans, Assistant (Men’s & Womens”s Sprints & Hurdles)
Steven Mason, Assistant (Strenght & Conditioning & Women’s Distance)
Louisa Mason, Volunteer Assistant (Women’s Distance)
Benton Reed, Assistant (Men’s Distance)
Tabetha Taylor, Team Building & Leadership Development

Golf (Women’s):
Jesse Lawley, Head Coach

Golf (Men’s):
Will Brewer, Head Coach, Director of Golf
Ben Pellicani, Associate Head Coach

Soccer (Men’s):
Charles Morrow, Head Coach
Garrett McLaughlin, Assistant
Stephen Lunney, Assistant

Soccer (Women’s):
Kevin O’Brien, Head Coach
Shannon O’Brien, Assistant
Leah Fortune, Assistant
Brittanie McGee, Volunteer Assistant

Softball:
Kristin Ryman, Head Coach
Megan Smith, Associate Head Coach
J.J. Dillingham, Assistant

Strength and Conditioning:
John Hudy, Head Coach
Sean Johnson, Assistant

Tennis (Women’s):
Jamie Aid, Head Coach
Dwight Dale, Assistant Coach
Jonathan Flinn, Performance Specialist/Strength & Conditioning

Tennis (Men’s):
Geoffrey Hernandez, Head Coach
Andy Veal, Assistant
Jonathan Flinn, Performance Specialist/Strength & Conditioning

Volleyball:
Brandon Rosenthal, Head Coach
Todd Garvey, Associate Head Coach
Stephanie Ross, Assistant
Lauryn Hyman, Volunteer Assistant

Cheerleading:
Sherie Eubanks, Head Coach
Anthony Strode, Assistant

Athletic Trainers:
Will Ness, Head Trainer
Clint Woods, Assistant Athletic Trainer
Hilarie Buck, Assistant Athletic Trainer
Kelsey Ferguson, Assistant Athletic Trainer
Mark Forbing, Assistant Athletic Trainer
Maggie Schweer, Assistant Athletic Trainer

Beaman Library

Sandra Parham, Dean
Kayce Gill, Assistant Librarian
Julie Harston, Assistant Librarian
Elizabeth Heffington, Assistant Librarian
Lisa Mortensen, Assistant
Anna Leta Moss, Assistant Librarian
Susan Phifer, Assistant
Elizabeth Rivera, Assistant Librarian
Morgan Turner, Administrative Coordinator
Eunice Wells, Associate Librarian

Bookstore (operated by Tree of Life)

Rachel Measell, Bookstore Manager

Business Office

Darrell Duncan, Associate Vice President/Finance
Debbie Bagley, Accountant
Ashley Borders, Associate Investment and Financial Accounting Manager
Candice Coon, Accountant and Student Accounts Representative
Shelia Demonbreun, Student Accounts and Collections Representative
Laura Essner, Accountant
Cathy Freeman, Bursar
Tim Gilfilen, Cashier
Rebecca Johns, Internal Audit/Compliance Officer
Kevin Kaiser, Accountant
Candice Meadows, Student Accounts Representative
Jennifer Montgomery, Accounts Payable Manager
Josh Oakley, Accounting Manager, Endowment & Investments
Ginger Santiago, Accounts Payable
Marie Smith, Rental Property and Perkins Loans
Misty Taylor, Accountant/Technical Support
Rachel Thomas, Accounts Payable Assistant
Michelle Upton, Student Accounts Representative
Willie Wimmer, Cashier Manager / Student Account Representative

Campus Construction

Mike Engelman, Director
Jennifer Overstreet, Assistant Construction Coordinator

Carillonneur

Donna King

Center for Teaching and Learning

Brian Mast, Director of Center for Teaching and Learning
Al Austelle, Director of Center for Instructional Technology
Kathryn-Claire Barlas, Instructional Designer
Keith O’Neal, Instructional Designer

Center for Spiritual Renewal

Carl McKelvey, Director

Counseling Center

Frank Scott, Center Director, Director of Counseling Services
Jeremy King, Counselor, Supervisor
Kathy Loggins, Counselor
Andrea Mills, Assistant Director
Karen Morgan, Administrative Assistant

Development

John Lowry, Senior Vice President for Advancement
Hudson Akin, Executive Director of the Capital Campaign
Miranda Buell, Advancement Services Coordinator
Taylor Bush, Administrative Assistant
Sarah Catherine Cole, Coordinator
Brent Culberson, Director of Community, Neighborhood and Government Relations
David England, Associate Vice President, Donor Relations and Stewardship
Jeff Fincher, Major Gift Officer
Debbie Haislip, Executive Assistant
Karin Hensley, Advancement Events Manager
Jenny Lovell, Leadership Annual Gift Officer
Bethany Perala, Assistant Director, Telephone Campaigns
Megan Redding, Services Coordinator
Tom Riley, Development Officer
Tammy Robertson, Administrative Assistant
Robyn Saakian, Director of Grant Services
Paul Stovall, Director of Planned Giving
Matt Sullivan, Advancement Research Manager
Carrie Thompson, Senior Director of Annual and Special Gifts
Debbie Tumblin, Director of Advancement Information Systems
Burton Williams, Associate Vice President, Central Development and Campaign Planning
Brittney Wood, Donor Relations Coordinator

Dining Services (operated by Sodexo)

Wolcott Fary, General Manager
Gilver Loyola, Catering Chef 
Darry Huntsman , Executive Chef
Anthony Bates, Operations Manager 
Elizabeth Strickland,  Catering Administrative Supervisor
Tanya Vernon, Retail Manager 
Francis Antwi-Adjei , Retail Manager
Donna Shepherd , Clerical Supervisor
Laporsche Slaughter, Administrative Assistant
Jody Young, Catering Director

Entertainment and Technical Services

Jamie Shankland, Director
Bob Nickel, Assistant Director
Chloe Hoffman, Office Manager
Corey Callis, Lead Audio Technician
Ryan Cox, Maintenance Engineer
Tyler Lallathin, Broadcast Engineer
TBD, AV Technician
Darren Spann, Operations Lead

Event Management

Barry Thompson, Event Operations Manager
Shelby Christian, Event Coordinator
Bodhi Dark, Hotel Manager
Haley Davis, Senior Events Manager
Emily Carpenter, Event Coordinator
Willie Charpentier, Summer Housing & Concessions Coordinator
Brittany Cleaver, Concessions and Event Coordinator
Mindy Fernandez, Box Office Manager
Blake Gannon, Set Up Coordinator
Jeffrey Harrison, Set Up Coordinator
Anamarie Knapp, Scheduling Manager
Rhonda Lehmer, Box Office Assistant
Shane Schock, Senior Operations Set-Up Coordinator

Finance and Administration

India Triplett, Accounting Assistant

Financial Aid

Tiffany Summers, Director
Jimmy Morris, Associate Director
Maggie Kersten, Assistant Director
Deidra Cummings, Counselor
Denise Forgette, Technical Support
Alana Pettit, Assistant
Tamera Spivey, Counselor

General Counsel

David Wilson, General Counsel
Patra Thomas, Executive Assistant

Graduate Studies

Randy Bouldin, Vice Provost for Academic Affairs
Barbara Blackman, Administrative Assistant/Coordinator, Graduate Studies
Kelley Graham, Coordinator for Academic Information Technology

Biomolecular Science:

Norma Burgess, Dean, College of Arts and Sciences
Kent Gallaher, Program Director
Emily Tjahjono, Administrative Assistant
Pat Roberts, Administrative Assistant

Business:

C. Ray Eldridge, Dean, College of Business
Allison Duke, Associate Dean of Graduate Business
Rick Holaway, Director, Graduate Programs
Bart Liddle, Assistant Dean, Health Care Programs
Perry Moore,  Director, Graduate Programs

Computing & Technology:

Fortune Mhlanga, Dean, College of Computing & Technology
Brett Ramsey, Graduate Recruiter
Laura Borgmann, Administrative Assistant

Conflict Management:

Steve Joiner, Managing Director
Matt Milligan, Director of Academics
Sherrie Guenther, Program Manager
Sara Oeser, Manager, Community/Corporate Partnerships & Rule 31

Education:

Deborah Boyd, Dean, College of Education
Trace Hebert, Director, Doctor of Education
Misty Parsley, Co-director, Master of Education
Kristin Blankenship, Outreach and Enrollment Manager

Exercise and Nutrition Science:

Roger L. Davis, Dean, College of Pharmacy and Health Sciences
Matthew Ruiz, Program Director
TBA, Administrative Assistant

Film and Creative Media:

Mike Fernandez, Dean, George Shinn College of Entertainment and the Arts
Melissa Forte, Director of Film and Creative Media
Josh Link, Recruiting and Marketing Coordinator
Whitney Hickerson, Administrative Assistant

Health Care Informatics:

Roger L. Davis, Dean, College of Pharmacy and Health Sciences
Beth Breeden, Director of Health Care Informatics program
Laura Ward, Director of Admissions and Student Affairs
Ginger Saunders, Program Coordinator

Leadership and Public Service:

Steve Joiner, Dean, College of Leadership and Public Service
Matt Milligan, Director of Academics
Alyssa Aloyo, Program Coordinator

Pharmacy & Health Care Informatics:

Roger L. Davis, Dean, College of Pharmacy and Health Sciences
Tom Campbell, Associate Dean for Academic Affairs
Beth Breeden, Director of Health Care Informatics program
Laura Ward, Director of Admissions and Student Affairs
Ginger Saunders, Program Coordinator

Physician Assistant Studies:

Roger L. Davis, Dean, College of Pharmacy and Health Sciences
Stephen Heffington, Program Director
Stacey Beyer, Administrative Assistant
Aven Humphreys, Director of Student Affairs
Shelby Lankford, Admissions Recruiter
Nancy Stephen, Coordinator of Operations

Professional Studies:

Nina Morel, Dean, College of Professional Studies
Hope Nordstrom, Director of Curriculum and Instruction
April Jarnigan, Administrative Coordinator

Psychology and Counseling:

Chris Gonzales, Director, Master of Marriage & Family Therapy.
Shanna Ray, Director, M.S. Psychology
Jake Morris, Director, M.S. in Clinical Mental Health Counseling
Kathi Johnson, Recruiting and Marketing Coordinator
Urszula Collier, Administrative Assistant
Jenna Vance, Administrative Assistant

Sustainable Practice:

Emily Stutzman, Academic Director
Dodd Galbreath, Founding Director
Rosemary McPherson, Program Coordinator

Theology:

Leonard Allen, Dean, College of Bible and Ministry
John York, Associate Dean, Director, Doctor of Ministry Program
Frank Guertin, Assistant Dean, Director, Hazelip School of Theology
Kathy Bickel, Administrative Assistant

Health Services

Erin Keckley, Director and Nurse Practitioner
Melanie Stewart, Clinic Charge Nurse
Julie Dale, Registered Nurse
David Ayes, Quality Improvement Coordinator
Roletha Pillow, Nurse Practitioner

Health Professions Advisory Office

James T. Arnett, Academic Chair, Health Professions Advisory Committee
Janet Hudson, Administrative Assistant

Human Resources

Christy Hooper, Associate Vice President
Janice Cato, Human Resources Assistant
Lynn Chappin, Associate Director
Wanda Easter, Payroll Manager
Diana Easley, Human Resources Specialist
Diana Staley, Payroll Specialist

Information Technology

Mike Green, Senior Vice President and Chief Information Officer
Cindy Mears, Executive Assistant
Ritchie Beard, Infrastructure Support
Phillip Brackett, Technical Specialist
Jason Burton, Telecommunications Technician
Jennifer Cameron, Director of Data Visibility and Process Improvement
Timothy Cox, Network Manager
Jan Cronin, Microcomputer Technician
Jessica Daniel, Infrastructure Support
Barry Graves, Infrastructure Support
Brad Ham, Technical Specialist
Elizabeth Owensby, Switchboard
Michelle Putnam, Administrative Systems
Jeff Scott, Technical Specialist
Matthew Simon, Programmer and Software Analyst
TBD, Programmer and Analyst
Eddy Spain, Programmer and Analyst
Joe Trimble, Director of IT Administrative Systems
Dave Wagner, Associate Vice President and Deputy CIO
Brenda West, Switchboard

Institutes

Andrews Institute for Civic Leadership:
Steve Joiner, Dean, College of Leadership and Public Service
Linda Peek Schacht, Founding Director
Michelle Steele, Academic Director

Ayers Institute for Teacher Learning and Innovation:
Deborah Boyd, Dean, College of Education
Rachael Milligan, Managing Director            

Dean Institute of Corporate Governance and Integrity:
Turney Stevens, Director
Brad Reid, Senior Scholar

Institute for Christian Spirituality:
Leonard Allen, Dean, College of Bible and Ministry
Earl Lavender, Founding Director
Kris Miller, Director

Institute for Conflict Management:
Steve Joiner, Executive Director
Matt Milligan, Director of Academics

Institute for Law, Justice and Society:
Randy Spivey, Academic Director

Institute for Sustainable Practice:
Emily Jones, Academic Director
Dodd Galbreath, Founding Director

Institutional Effectiveness

Elaine Griffin, Vice Provost, Accreditation and Institutional Effectiveness
Catherine Terry, Associate Provost for Institutional Effectiveness
Matt Rehbein, Director of Institutional Research

Missional Studies

Earl Lavender, Director of Missional Studies
Tyler Kemmerer, Director of Missions
Josh Self, Missions Coordinator
Erin Gupton, Trip Coordinator/Event Planner
Steve Sherman, Missionary in Residence
Paul Stevens, Senior Missions Coordinator
Julie Woodroof, Administrative Assistant

President’s Office

L. Randolph Lowry, President
Matt Paden, Chief of Staff
Keely Hagan, Communication Coordinator
Leslie Landiss, Executive Assistant

Provost’s Office

Craig Bledsoe, Provost
Randy Bouldin, Vice Provost for Academic Affairs
Elaine Griffin, Vice Provost, Accreditiation and Institutional Effectiveness
Brian Mast, Associate Provost for Academic Support Services
Steve Prewitt, Associate Provost for Student Academic Support
Catherine Terry, Associate Provost for Institutional Effectiveness
Carol Lusk, Director of Academic Finance
Barbara Blackman, Administrative Assistant/Coordinator, Graduate Studies, Academic Affairs
Mary Emily Bouldin, Executive Assistant
Sarah Leidereiter Flatt, Program Coordinator and Administrative Assistant

Registrar’s Office

Teresa Williams, Registrar
Janice Choate, Associate Registrar
Jacqueline Langston, Assistant Registrar
Gay Johnson, Office Assistant
Alaina Griggs, Commencement Coordinator
Sam Lynn, Transfer Credentials Specialist, Veterans
Sandra Petty, Student Services Coordinator
Deanna Poole, Office Manager
Elsa Vester, Transcript Evaluation

Risk Management

Kathy Hargis, Assistant Vice President, Risk Management
Dennis Steverson, Director, Environmental Health and Safety

Security and Safety

Darrin Bellows, Director
Patrick Cameron, Assistant Director
Ryan Mobbs, Shift Supervisor/University Lead Investigator
Rich Millett, Administrative Assistant
Will Barham, Officer
Jay Brocklebank, Officer
Maurice Conner, Officer
Jeremy Davis, Officer
Jim Foy, Officer
Dominic Katnik, Officer
Shane Lumpkins, Officer
Daniel Meeks, Officer
Tameka Officer, Dispatcher
Chase Owen, Officer
Johnny Poole, Officer
Patrick Shahade, Officer
Gary Sinclair, Officer
Becky Thompson, Dispatcher
Tristan Wheeler, Dispatcher
Julius Whitaker, Officer
Hunter Young, Officer

Service Operations

Jeff Wilson, Director of Campus Plant and Retail Operations
Cynthia Smith, Administrative Assistant

Special Academic Programs

EAP Program:
Todd Beard, Program Director, English for Academic Purposes

IDEAL Program:
Chandler Ashcraft, Program Manager for Job Development
Kelly Blankenship, Program Manager for Community Relations
Will Hemby, Job Coach
Sam Hutchins, Residential Coordinator
Andrea Pewitt, Program Director
Laura Roberts, Assistant Program Director

Global Learning Program:
Michael Winegeart, Director of Global Learning
Bethany Grant, Global Scholar Program Manager
Melissa Swann, European Assistant Director
TBD, Administrative Assistant
Kate Minchew, Global Learning Coordinator
Emily Woodroof, Residence Director, Florence, Italy
Zane Perkins, Residence Director, Santiago, Chile

Honors College:
Paul Prill, Director
Madeline Jewell, Administrative Assistant 

LIGHT: Illuminating Cultural Engagement:
Stacia Watkins, Director
Corine Mathis, Assistant Director of Light Program and Writing Studio

College of Professional Studies:
Nina Morel, Dean, College of Professional Studies
Kathryn-Claire Barlas, Instructional Designer
Kelli Bratton, Assessment Center Manager
Nanci Carter, Director, Academic Systems
Nancy Childers Cranford, Program Advisor
Julie Harper, Director of Admissions
Regina Henry, Academic Director
Whitney Holland, Program Advisor 
April Jarnigan, Administrative Coordinator
Hope Nordstrom, Director of Curriculum and Instruction
Emily Smith, Executive Director of Workplace Development

The SALT Program: Serving and Learning Together:
Christin Shatzer, Director of Service-Learning
Kate Noonan, Program Coordinator

Student Life

Scott McDowell, Senior Vice President for Student Life
Prentice Ashford, Dean of Intercultural Development
Darrin Bellows, Director of Security & Safety
Steve Davidson, Associate Dean and Senior Campus Minister
Teresa Maxwell, Administrative Assistant
Kathy Meadows, Executive Assistant
Louis Nelms, Student Activities Director
Josh Roberts, Dean of Student Development
Laurie Sain, Associate Dean and Director of Residence Life
Keela Smith, Director of New Student Orientation
Sam Smith, Dean of Student Life
Dannie Woods, Associate Dean

Residence Hall Directors:
Jessi Mestan, Johnson
Kimberlyn Perkins, Elam
Laurie Sain, Fanning and Bison Hall
Jackson Smith, Sewell
Mike Smith, High Rise
Jonathan Williams, The Village

Career Development:
Monica Wentworth, Director
Allison West, Assistant Director
Donna Harris, Coordinator

Intercultural Development:
Dolly DeLong, Program Coordinator, International Student Services
TBD, Coordinator, Latino Student Services

Student Activities Center:
Kyle Dickerson, Director
Mike Smith, Director, Outdoor Recreation

Veteran Services:
Chad Staggs, Director
R. Sam Lynn, Transfer Credential Specialist
Daniel Phipps, Outreach Coordinator
Billie Scroggins, School Certifying Official
Tom Seals, Veteran Chaplain

Campus Ministry:
Steve Davidson, Associate Dean and Senior Campus Minister
Cyrus Eaton, Men’s Campus Minister & Director, Joshua Project Mentoring Program
Nicole Eaton, Women’s Campus Minister
Jonathan Williams, Chapel Requirements Coordinator

Student Publications Advisers

Sarah Gibson, Backlog
Jimmy McCollum, Lumination
Mark McGee, Lumination

The Connection (Post Office)

Ronnie Farris, Director
Karen Tidwell, Assistant Director

University Communication and Marketing

Dave Bruno, Vice President of Marketing
Zach Bowen, Graphic Designer
Kyle Gregory, Manager of Digital Marketing
Will Mason, Assistant Creative Director
Suzonne Reed, Project/Budget Manager and Administrative Assistant
Josh Shaw, Marketing Videography Manager
Jeff Siptak, Assistant Vice President Marketing and Creative Design
Emily Ashby, Graphic Designer
Tabitha Barbé, Social Media & Web Content Specialist

Public Relations and Marketing:
Kim Chaudoin, Assistant Vice President of Public Relations and Communication
Kristi Jones, Senior Manager of University Photography Services
Lacey Klotz, Public Relations Specialist
Janel Shoun-Smith, Senior Manager of Communications